קרטוקונוס מה זה

קרטוקונוס היא הפרעת עיניים מורכבת ומתקדמת המשפיעה על הצורה והמבנה של הקרנית, מה שמוביל לעיוות ראייה ולקות ראייה. למרות שזה נדיר יחסית, לקרטוקונוס יכולה להיות השפעה משמעותית על חייהם של הנפגעים. קראו בהרחבה על קרטוקונוס מה זה ואיך מטפלים בזה.

הבנת קרטוקונוס: חידת קרנית

קרטוקונוס מאופיין בהידלדלות ובבליטה של הקרנית, המשטח הקדמי הצלול של העין. אי סדירות מבנית זו גורמת לקרנית לקבל צורה של קונוס במקום העקמומיות המעוגלת הרגילה שלה. הסיבה המדויקת לקרטוקונוס אינה מובנת במלואה, אך מאמינים שהיא כרוכה בשילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים והורמונליים. מצבים כמו שפשוף מוגזם בעין, אלרגיות והפרעות ברקמת החיבור עשויים לתרום להתפתחות והתקדמות של קרטוקונוס.

חשיפת הסימפטומים: ניווט באתגרים חזותיים

ככל שהקרטוקונוס מתקדם, אנשים עשויים לחוות מגוון תסמינים המשפיעים על תפקוד הראייה שלהם. סימנים מוקדמים עשויים לכלול ראייה מטושטשת או מעוותת, שינויים תכופים במרשמי משקפיים, רגישות מוגברת לאור וקושי בראיית לילה. ככל שהקרנית ממשיכה להידלדל ולשנות צורה, ליקוי הראייה הופך בולט יותר, כאשר התמונות מתעוותות בהדרגה, בדומה לצפייה דרך עדשה מעוותת.

אבחון: שופך אור על המצב

אבחון קרטוקונוס כרוך בבדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים מנוסה. הבדיקה עשויה לכלול בדיקות כמו טופוגרפיה של הקרנית, הממפה את עקמומיות פני השטח של הקרנית, ופכימטריה של הקרנית, המודדת את עובי הקרנית. הערכות אלו עוזרות לקבוע את חומרת הקרטוקונוס ולהנחות אסטרטגיות טיפול מתאימות.

אפשרויות טיפול: החזרת בהירות ושיפור הראייה

מקטעי טבעת תוך קרנית (ICRS): הצבת מקטעים קטנים בצורת סהר בתוך הקרנית עוזרת לעצב מחדש ולשטח את פני הקרנית עד להחלמתה. קראו גם על צילוב קרנית.

השתלת קרנית: במקרים מתקדמים בהם טיפולים אחרים אינם מספיקים, ניתן לשקול השתלת קרנית (קרטופלסטיקה). הליך זה כולל החלפת הקרנית הפגועה בקרנית תורמת בריאה. 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מאגרי תמונות מומלצים
אם אתם מעוניינים בתמונות להורדה ממקורות איכותיים שבהם תוכלו גם להוריד תמונות שיש לכם רישיון לעשות...
קרא עוד »
ספט 10, 2022
מזגן Tadiran – הדגמים הנמכרים ביותר
בקיץ החם, מטפס הביקוש למזגנים לשיא. שיא שנשבר בכל שנה מחדש. מזגני תדיראן האיכותיים נחשבים לפופולריים...
קרא עוד »
דצמ 29, 2020
משאבות ביוב למרתפים
מגורים או עבודה בחללים מתחת למפלס הרחוב, כמו מרתפים, יכולים להציב אתגרים ייחודיים בכל הנוגע לניהול...
קרא עוד »
יול 08, 2023