לא נעים להכיר, עין הרע

עין הרע

כמה פעמים יצא לכם לראות את אמא שלכם מביטה בכם בגאווה לאחר הישג שהשגתם בכוחות עצמכם, ולשמוע אותה אומרת את המשפט – בלי עין הרע המלווה ביריקה או שתיים למזל טוב? ומה לגבי פעמים בהם חלילה וחס נפצעתם או שמא חוויתם חוויה שלילית? את כל אלו משייכים למושג עין הרע על פיו גורל האדם תלוי ברגשות הסביבה והזולת כלפיו, בעיקר אם מדובר ברגשות שליליים.

כמה דברים שכדאי לדעת על עין הרע

  • על פי הגמרא, על בני האדם להימנע מלקנא בזולת בכדי לא לגרום לו עין הרע ובנוסף לכך, קיימת מצווה לפיה עלינו לא לעורר קנאה עלינו.
  • בספרו 'מכתב מאליהו', מסביר הרב אליהו דסלר שאדם המקנא בזולתו יימעט את שפע החיים מחברו ויגרום לו לאסונות ונזקים, בעקבות רגשות הקנאה הללו.
  • בכדי להמנע מתחושות קנאה שיביאו להטלת עין הרע הגמרא מצווה כי "אסור לאדם לעמוד בשדה חברו בשעה שהיא עומדת בקומותיה". לצד זו, עוסקת ההלכה ב'היזק ראייה'. נאמר כי אדם המביט בשטחו הפרטי של חברו יביא לו לאסונות וצרות.
  • בכדי להימנע מלמשוך אלינו עין הרע יש לעשות כל שביכלתנו כדי לא לעורר קנאת הזולת בנו. אחת הדרכים לעשות זאת היא לנהל אורח חיים צנוע, לנהוג בצניעות, לא 'לנקר עיניים', לא להתרברב יותר מידי בהצלחות (בין אם מדובר בהצלחה כלכלית, הצלחה בחינוך ועוד).
  • דרך נוספת להתגונן מעין הרע היא להביט בחיוב על הזולת. כשאדם מביט בעין טובה על סביבתו הוא יהיה מוגן יותר מעין הרע, כפי שנאמר בספר משלי – 'טוב עין הוא יבורך'.

ומה עושים במקרה ונחתה עלינו עין רעה?

ההמלצה הטובה ביותר ובעיקר במקרים בהם מרגיש האדם שיש עליו עין הרע מהסוג הרע ביותר, יוכל אז לפנות לרבנים מוסמכים ומקצועיים המתמחים בהוצאת עין הרע. רבנים אלו יפעלו בשיטות שונות על פי הקבלה, כאלו שרק להם מאושר לבצע בהתאם להתמחות שלהם. יש לוודא היטב שהנכם מגיעים לרב מוסמך ולא חלילה למיסטיקן שעלול להכשיל אתכם ולהוביל לתוצאות רעות הרבה יותר.

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
למה כדאי להשתמש בצלם אירועים כשיש מאורע מיוחד בחיים
נכון להיום לכל אחד ואחד מאיתנו ישנו אמצעי שלצילום בתוך הכיס. לכל אחד יש טלפון חכם שאיתו ניתן להפיק...
קרא עוד »
אוק 13, 2018
קורס שוק ההון אונליין – לומדים להשקיע
עוד לפני שאתם מחליטים להשקיע סכומי כסף גדולים, אתם צריכים לשים לב שאתם עושים מה שצריך כדי להפוך את...
קרא עוד »
נוב 03, 2021
מערכת לניהול מסמכים
מערכת לניהול מסמכים היא קשת רחבה של תוכנות אשר מטרתן היא לייעל את זרימת הידע בארגונים שונים. המערכות...
קרא עוד »
יול 23, 2020